sâmbătă, ianuarie 28, 2023
AcasăAUDIENȚEAudiențe: Finalele X Factor și Te cunosc de undeva

Audiențe: Finalele X Factor și Te cunosc de undeva

Weekend-ul care tocmai s-a încheiat a adus finalul de sezon pentru încă două show-uri importante: „X Factor” și „Te cunosc de undeva”.

Vineri seara, în cadrul finalei „X Factor” a putut fi aflat și câștigătorul acestei ediții a popularei emisiuni concurs. Iar câștigătorul a fost o cîștigătoare, Andrada Precup, din echipa lui Ștefan Bănică jr. . Ediția maraton a emisiunii a acoperit aproape cinci ore de emisie!

X Factor a avut un vârf de peste 1,5 milioane de telespectatori și o medie de 1,2 milioane, ceea ce i-a asigurat prima poziție pe național și urban. La Pro Tv, pe același interval, au fost difuzate două blockbuster-e: „Bourne Ultimatum” și „Die Hard 3”. În același timp, Kanal D a difuzat un nou episod din serialul turcesc „Prizoniera destinului”.

Național

Pe acest segment de public, Antena 1 a fost lider, cu o medie de 1,22 milioane de telespectatori. Filmele de la Pro Tv au adus o medie de 1,07 milioane, iar serialul de la Kanal D a depășit și el milionul.

De notat că derby-ul dintre Universitatea Craiova și FCSB a adus Digi Sport 1 pe locul 4, cu puțin peste Antena 3, care a ocupat cea de a cincea poziție.

Share %

Antena 1 Pro Tv Kanal D Digi Sport 1 Antena 3
Share % 17,6 15,7 14,7 5,2 5,1

Urban

Și pe această categorie de public Antena 1 a păstrat prima poziție, cu o medie de 712.000 de telespectatori. Filmele de la Pro Tv au strâns 524.000 de telespectatori, iar serialul de la Kanal D 484.000.

Digi Sport 1 a păstrat și aici ce de a patra poziție a clasamentului, diferența fiind consemnată la poziția a cincea, acolo unde a avut loc rocada între Antena 3 și România Tv.

Share %

Antena 1 Pro Tv Kanal D Digi Sport 1 România Tv
Share% 19 14 13 5,5 5,3

Comercial

Pentru publicul comercial filmele de la Pro Tv au prezentat mai mult interes decât show-ul de la Antena 3.  Diferența a fost minimă, dar a existat. Așa că Pro Tv realizează o medie de 272.000, iar Antena 1, cu „X Factor”, are cu 10.000 de telespectatori mai puțin decât Matt Damon sau Bruce Willis. Kanal D strânge 141.000 de telespectatori, iar pozițiile 4 și 5 rămân aceleași, ca pe segmentul urban.